Logo COTG
Logo COTG
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
Logo COTG
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK

wersja polska
wersja angielska
wersja gruzińskaVademecum Górskie COTG PTTK

    >> Regulamin <<      >> Jak zostać współautorem Vademecum <<    
Treść hasła:
Podaj szukaną frazę
lub wybierz interesujacą cię literę
ABCĆDEFGHIJKLŁMNOÓPQRSŚTUVWXYZŻŹ

Sucha, przełęcz:

Przełęcz Sucha

Przełęcz Sucha, zwana również przez miejscowych Równicą, jest jednym z najbardziej interesujących miejsc w Beskidzie Makowskim. Jest to dawna hala pasterska o wielkości 5 ha. Dzisiaj pod względem własności, należy do Lasów Państwowych. W 2000 roku została objęta ochroną jako użytek ekologiczny, ze względu na występujące tam zbiorowiska roślinne (m.in. szafran spiski, którego stanowisko w tym miejscu jest wysunięte najdalej na północ w Beskidach) a także tzw. Źródło Dobrej Wody. Jest to źródło znajdujące się w południowo-wschodniej części polany, w pobliżu którego znajduje się siedlisko salamandry plamistej i traszki górskiej.

Na skłonie Łysiny wybudowano pomnik, upamiętniający działalność partyzantki AK w 1944 roku. Jest to duży sześciotonowy głaz z pamiątkową tablicą i krzyżem z Lubomira. Wokół niego stoi kamienny ołtarz z 10 mniejszymi głazami, które symbolizują odziały Zgrupowania AK „Kamiennik”.

Tablica pamiątkowa ku czci poległych partyzantów w 1944 r., fot.: Paulina Węgrzyn

 W okresie II wojny światowej, w lasach nieopodal przełęczy istniał obóz partyzantki. Sama polana stała się miejscem zbiórek i odpraw, w jej pobliżu urządzono też magazyny mienia zarekwirowanego w zakładach produkujących na rzecz Niemców. 3 IX 1944 r. na polanie odbyła się doniosła uroczystość, msza św. Z udziałem partyzantów i okolicznej ludności, podczas której ks. Kapelan Stanisław Główka dokonał poświecenia proporca Zgrupowania (Dyląg, Sadowski, 2005).

Przełęcz Sucha od strony Łysiny z granicy lasu, fot.: Paulina Węgrzyn

Przełęcz ta jest interesującym punktem widokowym na szczyty centralnej i północnej części Beskidu Wyspowego. Przebiegają przez nią dwa szlaki turystyczne. Zielony z Poręby przez Kamiennik do schroniska Kudłacze, oraz Żółty ze wsi Zasań na Łysinę. Na polanie znajduję się również drewniana wiata dla turystów. Niegdyś istniały plany budowy schroniska górskiego przez PTTK na przełęczy, w związku ze znajdującym się tam domkiem nadleśnictwa, z którego korzystali turyści. Jednak plany zmieniono i wybudowano schronisko dwa kilometry dalej, na polanie Kudłacze, a sam domek został rozebrany. Dzisiaj polana ta wykorzystywana jest jako znakomite miejsce na obozy harcerskie.

Przełęcz Sucha, widok od strony Kamiennika, fot. Paulina Węgrzyn

Opr. Paulina Węgrzyn

 

Literatura:
Dyląg D., Sadowski P., 2005, Beskid Myślenicki. Przewodnik, Wyd. Rewasz, Pruszków
Węgrzyn P., 2010, Przełęcze w Beskidzie Makowskim i ich wykorzystanie, praca licencjacka

 

COTG PTTK i autorzy vademecum wyrażają zgodę na wszelkie powielanie zasobów Vademecum pod warunkiem przytoczenia źródła i autora.

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
31-010 Kraków,
ul. Jagiellońska 6
tel.: 12 422 28 40
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl

Katalog Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK

Bibliografia Górska

Górska Encyklopedia COTG PTTK

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK
31-010 Kraków, ul. Jagiellońska 6
tel.: 12 422 28 40
e-mail: poczta@cotg.pttk.pl

NeoServer > ©2004 - <